Rize
24 Mayıs, 2024, Cuma
 • DOLAR
  30.68
 • EURO
  33.14
 • ALTIN
  1997.3
 • BIST
  9045.97
 • BTC
  47101.943$

2024 Yılı Yaş Çay Fiyatı açıklandı


2024 Yılı Yaş Çay Fiyatı açıklandı
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılı için yaş çay taban fiyatını kilogram başı 17 TL olarak duyurdu. Bu fiyata ek olarak, üreticilere kilogram başına 2 TL destekleme bedeli verilecek. Böylece, üreticilere kilogram başına 19 TL ödeme yapılacak. Ancak, bu fiyatlandırma AK Parti hükümeti tarafından eleştirildi. Çünkü 2023 yılında yaş çay taban fiyatı 11 TL iken, bu yıl yapılan zam oranı %54,54 oldu. Ayrıca, destekleme ücreti de 30 kuruştan 2 TL'ye yükseltildi. Bu kararlar, 2024 yılı nisan ayı enflasyon oranı %69,8 olduğu düşünüldüğünde, yaş çay taban fiyatının enflasyonun altında kaldığına işaret ediyor.

*AK PARTİ ÜRETİCİYİ EZDİ GEÇTİ: YAŞ ÇAY TABAN FİYATI ENFLASYON ORANININ ALTINDA KALDI

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılı yaş çay taban fiyatını kilogram başı 17 lira ve 2 lira destekleme bedeli olmak üzere 19 TL olarak açıkladı. Bu açıklama, bakanlığın resmi sosyal medya hesabından yapıldı.

Bakan Yumaklı, paylaşımında, "2024 yılı yaş çay alım fiyatı kilogram başına 17 lira, üreticilere verilen destekleme bedeli ise 2 lira olarak belirlenmiştir. Böylece 2024 yılı yaş çay bedeli olarak üreticilerimizin eline kilogram başına 19 lira geçecektir. Hayırlı olsun." ifadelerine yer verdi.

Ancak, AK Parti'nin bu fiyat belirlemesi, bazı kesimler tarafından eleştirildi. Çünkü 2023 yılında yaş çay taban fiyatı 11 TL iken, 2024 yılında yaş çay taban fiyatına yüzde 54,54 oranında bir zam yapılarak yaş çay taban fiyatı 17 TL'ye yükseltildi. Destekleme ücreti de 30 kuruştan 2 TL'ye çıkarılarak yaş çay ücreti 19 TL olarak açıklandı.

Buna karşın, 2024 yılı nisan ayı enflasyonunun %69,8 olarak açıklanmış olması dikkat çekti. Bu durumda, yaş çay taban fiyatının enflasyon oranının altında kalması, bazı kesimlerde endişe ve tepkilere neden oldu.

Bu gelişmeler, yaş çay üreticileri ve sektörün geleceği konusunda belirsizlikler oluştururken, tarım politikalarının etkili bir şekilde yönetilmesi ve üreticilerin haklarının korunması gerekliliği bir kez daha gündeme geldi.

çay fiyatı 2024

Çay fiyatlarına yönelik tepkiler artıyor, ilk tepki gazeteci Adnan Onay'dan geldi. Onay, sosyal medya hesabında şu sözlere yer verdi:

YAŞ ÇAY FİYATI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

Haftalardır merakla beklenen ve bir türlü açıklanamayan devlet alımlarında yaş çay taban fiyatı bu kez bakanlığın sosyal hesabından duyuruldu. Açıklanan fiyat ORÇAY’ın bile altında! Yapılan açıklamaya göre fiyat 2 tl destekleme ile birlikte 19 tl. oldu. Ancak, destekleme primleri ayrı bir zaman diliminde ödendiği ve yaş çay bedellerinde bazı kesintiler yapıldığı için ÇAYKUR’a yaş çayını satan üreticiler yaş çay bedellerini yaklaşık 16.63 tl olarak alacaklar. Destekleme primleri ise üreticilere daha sonra ödenecek. Öte yandan açıklanan bu fiyata karşılık özel sektörün nasıl bir fiyat vereceği belirsiz. Hatırlanacağı gibi Ticaret Borsasının da Başkanı olan Mehmet Erdoğan, kendi özel fabrikasında üreticiden 19 tl’den yaş çay alınacağı yönünde duyuru yapmıştı. Bu durumda ORÇAY’ın yaş çay fiyatı şu an itibarıyla ÇAYKUR fiyatının üzerine çıkmış oluyor. 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!