Rize
24 Mayıs, 2024, Cuma
 • DOLAR
  30.68
 • EURO
  33.14
 • ALTIN
  1997.3
 • BIST
  9045.97
 • BTC
  47101.943$

AK Parti Rize İl Kadın Kolları Başkanı Sema Yağcıtekin, Gazze'deki anneler İçin Tepki Gösterdi


AK Parti Rize İl Kadın Kolları Başkanı Sema Yağcıtekin, Gazze'deki anneler İçin Tepki Gösterdi
AK Parti Rize İl Kadın Kolları Başkanı Sema Yağcıtekin, Tuzcuoğlu Memişağa Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasında, Gazze'de yaşanan insanlık dramına dikkat çekti. Yağcıtekin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaşamını yitiren anneleri ve çocukları için adalet talep etti.

AK Parti Rize İl Kadın Kolları Başkanı Sema Yağcıtekin Gazze de yaşam hakları elinden alınan anneler için Tuzcuoğlu Memişağa Parkında Basın açıklaması gerçekleştirdi.

Programa AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, İl Başkan Yardımcıları, İl Genel Meclis Başkanı Ali İmran Büyük, İl Gençlik Kolları Başkanı Arif Berber, İlçe Başkanları, İl Kadın Kolları Yönetimi, İlçe Belediye Başkanları, Sivil toplum Kuruluşu Temsilcileri ve teşkilat mensupları katıldı.

Ak parti kadın kollari

Yağcıtekin açıklamasında şu ifadeler yer verdi ; "Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı... Fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin'de, Gazze'de, Refah'ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı... Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor. Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor."Dedi.

"Bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir"

Yağcıtekin "Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: her can tek, her can biricik ve "bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir. Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs'ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Birleşmiş milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze'de 9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37'si ise anne. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100,Peki ya sağ kalan ve yaşam savaşını sürdürmeye, çocukları için hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler! Filistin'de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. Her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor." Dedi.

Rize ak parti

"Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor"

Sema Yağcıtekin ;"Ne diyordu Gazzeli anne? "ben 6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. Çünkü 2'sini İsrail öldürecek, 2'si eve ekmek getirmek için çalışacak, 2'si de okusun ki ülke için işe yarasın." Ya anne olduğunu göremeden, karnında bebeği ile ölen kadınlar, ölen annesinin bedeninden ameliyatla alınan bebekler...Zor şartlar, ölümle burun buruna yaşamak ve yetersiz beslenme nedeniyle erken doğum yapan,  sütü kesilen anneler...Gazze'deki her 5 kadından 4'ü, aile bireylerinden en az birinin üst üste iki öğün yiyemediğini ifade ediyor. Çocuklar, annelerinin gözü önünde eriyor." Dedi. 

"Savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır"

Yağcıtekin açıklamasına şu şekilde devam etti ;"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler ve pek çok uluslararası platformda haykırdığı gibi "savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz." Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hanımefendi'nin çocuk ve kadınlar başta olmak üzere sivilleri

korumak için yaptığı pek çok girişim tüm dünyaya örnek oluyor. Hamas'ın ateşkes masasına oturmayı kabul etmesi gelecek için bir umuttur. Ancak çağrıya rağmen özellikle Gazze ve

Refah'ta artarak devam eden saldırılar İsrail'in niyetini ortaya koymuştur. Biz anneler olarak yine de İsrail'e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; ateşkes için bir adım bekliyoruz." Dedi.

"Gazzeli anneler için dimdik ayaktayız"

Sema Yağcıtekin; "İsrailli yetkililere soruyorum: Vaad edilmiş topraklar hedefinizi, hayattan kopardığınız annelerin ve çocukların bedenleri üzerine mi inşa edeceksiniz? Bizler bugün AK Parti Rize İl Kadın Kolları Başkanlığı, teşkilatlarımız, sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak buradayız. Şu anda 81 ilde AK Partili Kadınlar olarak Gazzeli anneler için dimdik ayaktayız." Dedi.

"Yeter artık İsrail, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek"

İl Kadın Kolları Başkanı Sema Yağcıtekin; "2 çocuğu şehit edilen Gazzeli kadın soruyor ya "Hasan ve Bera'nın suçları neydi? Ne günah işlediler?" İşte o anneler için soruyoruz. Yaşamayacağını bile bile çocuk doğuran Gazzeli anneler için SUSMUYORUZ!  Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen... Eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez. Ve kalbi Gazzeli anneler için çarpan kadınlar olarak haykırıyoruz: Bu zulüm daha ne kadar sürecek? Yeter artık İsrail, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek!" Dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!