Rize
24 Mayıs, 2024, Cuma
 • DOLAR
  30.68
 • EURO
  33.14
 • ALTIN
  1997.3
 • BIST
  9045.97
 • BTC
  47101.943$

DEVA Partili Ösen: Elektrikli skuter kullanımı ve denetimi yetersiz

DEVA Partili Ösen: Elektrikli skuter kullanımı ve denetimi yetersiz
İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, elektrikli skuter kullanıcılarının güvenliğiyle ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.

Milletvekili Ösen, kanun teklifinin gerekçesinde elektrikli skuter kullanımında yaşanan denetim ve güvenlik sorunlarına işaret etti.

’’Şehirlerde kullanımı yaygınlaşan elektrikli skuter, trafik ve park sorununa bir çözüm olarak çevreci bir alternatif olarak görülmektedir.’’ diyen Ösen, bununla birlikte elektrikli skuter kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak denetiminin güçleşmesi, skuter kullanıcılarının kuralları ihlal etmesine neden olduğunu ve bu ihlallerin, kimi zaman yaralanmalı-ölümlü kazalara yol açarak, kimi zamansa trafik güvenliğini tehlikeye attığını söyledi.

Gerekçede, yasal düzenlemelerin yetersiz olduğuna değinilerek şu ifadelere yer verildi:

”Elektrikli Skuter Yönetmeliği’nde genel kullanımla ilgili sınırlar getirilse de kamuoyunda bu kuralların denetiminin yaygınlaşmasıyla ilgili eleştiriler bulunmaktadır. Özellikle 2 kişi binilmesi, eşya taşınması, hız sınırının aşılması, 18 yaş altı çocukların hiçbir koruyucu önlem almadan kullanması, kaldırımların işgal edilmesi yaygın eleştiriler arasındadır. Elektrikli skuter kullanımı ve denetimiyle ilgili yönetmeliğin ve düzenlemelerin yetersiz kalması, vatandaşlarımızın can güvenliği açısından bir risk unsuru oluşmasına neden olmuştur. Sürücü ehliyeti alma çağı gelmemiş 18 yaş altı çocukların otoyol, cadde, sokak gibi noktalarda korunma ekipmanları olmadan elektrikli skuter kullanımı öncelikle aileleri tedirgin etmekte ve ardından toplumun trafik güvenliğini riske atmaktadır.”

İzmir Milletvekili Ösen, elektrikli skuter kullanıcılarının denetimiyle ilgili sorularını ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na yöneltti. Meclise sunulan soru önergesinde şu sorular yer aldı:

’’Elektrikli Skuter kullanıcılarına son 3 yılda kesilen cezaların sayısı kaçtır? Skuter kullanıcılarının en çok ihlal ettiği kurallar hangileridir?’’

’’Skuter kullanıcılarının son 3 yılda karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının sayısı kaçtır? Bu kazalarda kaç skuter kullanıcısı, kaç yaya ve araç sürücüsü zarar görmüştür?’’

’’Elektrikli skuter sürücülerinin günlük rutin denetimleri düzenli şekilde yapılmakta mıdır?’’

’’Elektrikli skuter kullanımında kurallara uyulmasını teşvik etmek için caydırıcı cezalar konulması konusunda bir girişimde bulunulmuş mudur?’’

Hibya Haber Ajansı

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!