Rize
24 Mayıs, 2024, Cuma
 • DOLAR
  30.68
 • EURO
  33.14
 • ALTIN
  1997.3
 • BIST
  9045.97
 • BTC
  47101.943$

Erdoğan: Tanzanya, ülkemizin Doğu Afrika’daki en önemli ortaklarından biridir

Erdoğan: Tanzanya, ülkemizin Doğu Afrika’daki en önemli ortaklarından biridir
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

”Tanzanya’dan ülkemize cumhurbaşkanı düzeyinde 14 yıl sonra yapılan bu ilk ziyaretin yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. 2017 yılında ziyaret ettiğim Tanzanya, ülkemizin Doğu Afrika’daki en önemli ortaklarından biridir. İlişkilerimiz karşılıklı saygı ve kazan-kazan ilkesi çerçevesinde her geçen gün daha da gelişiyor.

Bugünkü görüşmelerimizde işbirliğimizi kapsamlı bir şekilde gözden geçirdik. Karşılıklı ticaret ve yatırımların artırılması noktasında atılabilecek adımları ele aldık. İkili ticaret hacmimiz, 2003 yılında 11 milyon dolardan geçen sene 345 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Artışa rağmen mevcut rakamlar da gerçek potansiyelimizi yansıtmıyor. Ticaret hacmimizi ilk etapta 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde çabalarımızı bu yönde yoğunlaştıracağız.

Sayın Cumhurbaşkanının katılımıyla yarın İstanbul’da düzenlenecek Türkiye-Tanzanya İş Forumu, bu açıdan önemli bir adım olacaktır. Türk firmaları, Tanzanya’da bugüne kadar 6,4 milyar dolar değerinde 14 adet projeyi başarıyla üstlendi.

Tanzanya, Türk müteahhitlerince üstlenilen toplam proje bakımından Afrika’da üçüncü, Sahra Altı Afrika’da ise birinci ülke konumundadır. Firmalarımız, Tanzanya’da demiryolu inşaatı ve modernizasyonu, tersane ve gemi inşaatı, yol yapımı gibi alanlarda önemli yatırımlara imza atmıştır.

Ülkeyi baştan başa saracak standart aralıklı demiryolu projesinin büyük bir kısmının bir Türk şirketi tarafından inşa ediliyor olması bizler için bir iftihar vesilesidir.

İstişarelerimizde terörle mücadele konusunu da ele aldık. Terör örgütleri arasında hiçbir ayrım yapmayan Türkiye, bu alandaki tecrübelerini dostlarıyla paylaşmaya da önem vermiştir. Tanzanya’nın kendi güvenliğini sağlamada atacağı adımlara yardımcı olmaktan da memnuniyet duyacağımızı belirttim.

FETÖ örgütüyle mücadele kapsamında Tanzanya’dan beklentilerimizi paylaştım. Tanzanya’da maarif vakfımızın üstlenebileceği eğitim projeleri hakkında bilgi verdim. İnşallah bu ziyaret sonrasında Tanzanya tarafından da etkili ve somut adımlar göreceğiz. Bu minvalde iki ülke kurumları arasındaki eşgüdümün daha da geliştirilmesi gerektiği aşikardır.

Dışişleri bakanlarımız, düzenli siyasi istişarelerin yürütülmesi noktasında yüksek düzeyli diyalog mekanizmasını başlatacak adımları atmaya karar vermişlerdir.

Afrika kıtasının gönlümde hep müstesna bir yeri oldu. Başbakanlığım ve cumhurbaşkanlığım döneminde kıtaya 50’den fazla ziyaret gerçekleştirdim. Afrika açılımımızın kıta ülkeleri tarafından da muhabbetle karşılandığını görmek bizleri ayrıca sevindiriyor.

Ticaretten eğitime, tarımdan sağlığa her alanda kıtayla ilişkilerimizi geliştirme kararlılığımız bakidir. Uluslararası platformlarda Afrika’nın sesinin daha çok duyulmasını katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Dünya beşten büyüktür şiarımızın Afrikalı kardeşlerimiz ve dostlarımız nezdinde yankı bulması doğru yolda olduğumuzun işaretidir.

Tesis ettiğimiz bu samimi ilişkiler, Gazze başta olmak üzere dünyada yaşanan adaletsizliklere karşı mücadele azmimizi güçlendiriyor. Afrikalı kardeşlerimizin Filistin davasına ve adaletsizlere karşı hassasiyeti tüm dünyanın malumudur.

Sayın Cumhurbaşkanıyla görüşmelerimizde işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan vahşet karşısında atılabilecek adımları da ele aldık. 7 Ekim’den bu yana çoğu çocuk, kadın, yaşlı ve sivil 34 bin Filistinli İsrail güçleri tarafından şehit edildi. 75 bin kardeşimiz yaralandı. 195 gündür son asrın en büyük katliamlarından biri Gazze’de yaşanıyor. Gazze’deki katliamları durdurmak için daha fazla çaba harcamalıyız.

Bir an önce acil ve kalıcı ateşkes sağlanmalı, sonrasında ise iki devletli çözümü hayata geçirmeye dönük adımları hemen atmalıyız. Bu hafta Batılı ülkelerin İran’ın misillemeleri karşısında tek bir ses olarak tepki verebildiklerini gördük. Aynı aktörlerin şimdi de tek ses olarak İsrail’e ‘dur’ demeleri gerekiyor.

İsrail’in gündemi çarpıtma, Gazze’deki vahşeti gizleme, gündemden düşürme teşebbüslerine fırsat verilmemelidir.

Bugünkü görüşmelerimizin ve imzalanan altı anlaşmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Başta Tanzanya olmak üzere Afrika’daki tüm kardeş ve dostlarımıza en kalbi selamlarımı gönderiyorum.”

Hassan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

”Davetiniz için teşekkür ediyorum ve Türkiye Cumhuriyeti devletine ve halkına teşekkür etmek istiyorum. Bizi mükemmel karşıladınız. Bu güzel ülkede bulunduğum için çok minnettarım. Çok yakın zamanda çok verimli bir toplantıyı sona erdirdik ve siz de ikili ülke ve hükümetlerimiz arasındaki güçlü bağı güçlendirme taahhüdünde bulundunuz bundan dolayı da teşekkür ediyorum.

Türkiye ile diplomatik ilişkilerimiz açısından birkaç noktaya değinmek isterim. Tanzanya, karşılıklı olarak faydalı ilişkimizi ülkelerimiz arasında geliştirme taahhüdünü yinelemektedir. Türkiye gerçekten de çok değerli bir ortaktır.”

Hibya Haber Ajansı

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!