Rize
20 Haziran, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  34.96
 • ALTIN
  2394.8
 • BIST
  10065.4
 • BTC
  69315.19$

Rize'de Ekmek Fiyatı Düzenlemesi: Asılsız Haberler ve Kurumlar Arası İş Birliği Açıklaması


Rize'de Ekmek Fiyatı Düzenlemesi: Asılsız Haberler ve Kurumlar Arası İş Birliği Açıklaması
on günlerde, ekmek fiyatı konusunda bazı haber sitelerinde yapılan asılsız haberlerle Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği hedef alınmış ve kurumlar karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştır. Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği, ekmek fiyatları ile ilgili talepleri ilgili kurumlarla istişare ederek ortak karara varmıştır. Rize'de ekmek fiyat tarifesi iptal edilmemiş, maliyet artışları nedeniyle zam talebi yapılmıştır. 250 gram ekmek fiyatının 10 TL'den 12,50 TL'ye çıkması talep edilmiştir.

Son günlerde ekmek fiyatı üzerinden bazı haber sitelerinde yapılan asılsız haberlerle Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğimiz hedef alınarak kurumlarımızla karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştır. Her daim kurumlarımızla koordineli bir çalışma yürüten Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğimiz, ekmek fiyatları ile ilgili talepleri de yine ilgili kurumlarla yaptığı istişarelerle değerlendirerek ortak karara varmıştır. Bu süreçte ekmek fiyatları ile ilgili bazı mecralarda yanlış, asılsız, gerçeği saptırıcı algı haberleri ortaya atıldı. Gazetecilik mesleğinin ilkelerine uygun olmayan gerçek dışı haberler kamuoyunu yanıltmakta, insanların doğru haber almasını engellemekte. Bu tarz haberler yaparak kamuoyunu yanıltan, gazetecilik değerlerinden uzak internet şovmenlerini esefle kınıyoruz. Gerçek habercilik yapan saygın gazeteci emekçilerimize sonsuz teşekkür ediyoruz.

Rize

RİZE’DE EKMEK FİYAT TARİFESİ İPTAL EDİLMEDİ 

Fırıncılık sektöründe artan maliyetler ve girdi fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Rize Fırıncılar Esnaf Odası ekmek fiyatlarına zam talebinde bulundu. Ülke genelinde Fırıncılar Federasyonu’nun 2024 yılı için tespit ettiği kilogramı 50 TL’lik fiyatlandırma üzerinden illerdeki komisyonlar çalışmalarını yaparak ekmek için yeni fiyat uygulamasına geçmektedir.
Rize’de 250 gramı 10 TL’den satılan yani kilogramı 40 TL olan ekmek fiyatının, 250 gramı 12,50 TL yani %25’lik zam ile kilogramı 50 TL olacak şekilde düzenlenmesi talebini Rize Fırıncılar Odası, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğimize iletti. Rize Ticaret Sanayi İl Müdürlüğümüz, Tarım İl Müdürlüğümüz, Rize Belediyesi, ilçe belediyelerimiz, Rize Ticaret ve Sanayi Odası, ilçelerdeki Esnaf Odalarımız ve ilgili kurumlar davet edilerek katılım sağlayan kurumlarla birlikte gerekli komisyon çalışmalar yapıldı.  İlgili bakanlığa yazışmalar yapıldıktan sonra talep edilen ekmek fiyatı Esnaf Odaları Birliğimiz tarafından 1.06.2024’te uygulanmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar ile odalarımıza gönderildi. Fiyat uygulama öncesi Rize Ticaret ve Sanayi Odası ile Rize Esnaf Odalar Birliği olarak Sn. Valimiz İhsan Selim Baydaş‘ı konu hakkında bilgilendirmek ve görüşlerini  almak için ziyarette bulunduk.  Sn. valimizin de oluru alınarak yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla ekmek zammının bayram sonrası 21.06.2024 Cuma günü uygulanmasına karar verdik. İlgili Fırıncılar Odası, Ticaret ve Sanayii Odası ve Esnaf Odalar Birliği olarak kararı ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdik.

KURUMLAR ARASI ASILSIZ HABERLER 

 Tüm bu süreçte bazı haber sitelerinde yapılan asılsız haberlerle ekmek fiyatı üzerinden Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliğimiz hedef alınarak kurumlarımızla karşı karşıya getirme çabaları bizi ilkelerimizden genel prensiplerimizden alı koyamaz. Kurumların varlık sebebi, özellikle de resmi kurumların var oluş nedeni, genel toplum yararını gözetmek ve belirli toplumsal amaçlara hizmet etmektir.  Adalet duygusu, hukuk ve vicdani değerlerle yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Kurumlar arası iyi bir eşgüdüm ve iş birliği olmadan kurumsal ve toplumsal amaçlara ulaşmanın mümkün olmayacağı bilinci ile kurumlarımızla koordineli bir şekilde, uyum içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Saygılarımızla
Rize Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!