Rize
24 Mayıs, 2024, Cuma
 • DOLAR
  30.68
 • EURO
  33.14
 • ALTIN
  1997.3
 • BIST
  9045.97
 • BTC
  47101.943$

ŞEHRİMİZİ AYRISTIRMAYALIM

15 Nisan 2024, Pazartesi 00:47

Rize'nin renkli siması tüccar entelektüel eski siyasetçisi Hüseyin BİÇAKÇI ile bazen eski siyasetçi oluşundan, yakın geçmişteki siyasi anılarını dinler sohbet ederim.

   Renkli sima BİÇAKÇI ,geçmişteki seçim anılarını anlatırken, ilimizde gündem konusu olan şehrimizin doğusu ile batısı arasındaki siyaseten insan profilini de güzel özetledi.

     Rek a renk BİÇAKÇI, anılarını anlatırken, ANAP ile 2002 seçimlerine girdiklerinde (Şehrimizin BATI  tarafındaki)seçimlerde görev yapacak partimizin sandık görevlilerinin simlerini tek tek belirleyip seçim kuruluna bildirdiklerini ,Seçimler bittikten sonra  bazı sandıklardan hiç oy çıkmaması ile birlikte Seçimler sonuçlandığında Türkiye genelinde ANAP olarak baraja takıldığımızdan, morallerimizin bozulduğunu partinin ışıklarını kapatarak, gece usul usul köye kaçayım dedim, şehirde dükkânların saçaklarının altından gizli gizli giderken, Cumhuriyet meydanında horon cıklısının kurulduğunu görünce, kimlerin horon oynadığına baktım, çoğunun bizim şehrin batı tarafında görevli sandık görevlilerimizin olduğunu görünce Ağva vefanın, siyaset yapmanın ahlaken bittiğini anladım, karar alarak  Siyaset benim için Mesut YİLMAZ ile bittiğinin kararını verdim.

     Neden Bu anıyı sizlerle paylaşıyorum. Sayın okurlarım. Şehrin batısındaki siyaset anlayışı ile doğusundaki siyasete bakışı sahiplenişi çok farklı, örnekleyelim günümüzden örnek verir isek. 

     Adam yıllarca şehrin batısında bir ilçenin belediye başkanlığı yaptığı partiden, aday gösterilmediği için partisini değiştiriyorsa.

     Adam yıllarca hizmet ettiği partisinin(Batı bölgesinin ilçesinin Başkanı)partisinin mahrem bilgilerini bildiği halde, partisine küsüp başka partiden aday oluyor ise.

     Adam geçmişte (şehrin batı ilçesinden) belediye Başkanı yapılmasından ötürü, o dönemde partide çatırdamalar olduğunu bildiği halde, görev şüresi sonunda oğlunu başka partiye gönderip aday yapıyor ise.

     Adam bir önceki seçimde şehrin batı ilçesinde belediye başkanı gösterilip kazanamıyor, tekrar aday oluyor aday gösterilmediği için partisini değiştirip başka partiden aday oluyor ise .

   Bu ve bu gibi örnekler vererek şehrin BATI bölgelerdeki köy, belde ve ilçelerdeki adamlar nasıl güven verecek veya güvenilineçek, üsteki her yaşanmışlıklar ortada iken.

    Gelelim konumuza .....Yatırımlar konusunda doğu batı ayrımcılığını asla kabul etmiyorum.

    Anlamsız akil tutulması şehrimizde konu ediliyor. İktidar hatta muhalefetteki siyasetçilerin yatırım proje, devam eden devasa işler noktasında yüreklerini isteklerini fikirlerini kıracak bir noktaya doğru şehir ayrımlaştırmayın. Yapmayın etmeyin.

    Şehrin doğusundaki imajı üste sıraladım. Küçücük isim yapanlar, kendini olmazsa olmaz görüp partisini değiştiriyor. Bu değildir ki, şahsen ben Sabit KARAFAZLI nin Bayram Ali ÇAPOĞLU nun Aydin BİRSEL in ve Saffet METE nin ölümüne arkasında durmayacağım durmayacağız .Tabi duracağız, batı bölgesinin yıldızıdır bu siyasetçiler .FAKATTTT, bu şehirde taş üstüne taş koymak için uğraşan çalışan sağlığını mesaisini ailesini bu şehir için mağdur edenlerin de nereli oluşu kimliği bölgesi kimseyi alaka etmemeli. Ha bu değil ki elit bilgili işinin ehli batıdaki bürokratları, siyasetçilerin önü kapansın, görmemezlikten gelinsin ,var mı bu durum, siyasetten olduğunu düşünmüyorum.


   Şehrin batısında yatırırım konusunda ve siyasi olarak ayrımcılık yok beyler, Yatırımlar konusunda bati kesimi doğu kesiminden çok ilerde. Kimse siyasetçileri bir döngü içine sokmasın. Eleştiri yapacaksanız evirip çevirmeden isim isim yazıp eleştirin. Fakat bürokraside kayırmacılık var mı, o ayrı bir yazı konusu. 

     ƁÖLGE KAYIRMACILIGI OLSA BÖYLE Mİ OLUR. ANLATIYORUM...

    Kendirli de alt yapısı doğalgazı bitmiş modern futbol stadı ile birlikte ikinci bir tuple yol da yapılıyor. Diğer doğu beldelerinde böyle yatırım var mı?

   Kalkandere ye hem iç köy bölgelerinden 3 tünelli yol, hem İkizdere ayrımın dan ikinci yol ,doğalgazı spor tesisi bitmiş bir ilçe olarak ,doğu ilçelerimiz bu yatırımlar var mı ?

  İkizdere'ye kadar tüple yol bitmiş ,o nüfuslu bir ilçeye bir fabrika doğalgaz, kapalı açık spor tesisleri nerde hangi ilçede var. Tutturuldu ceneze yolu olan ovit yolunu, neden yapmıyorlar diye, yeter artık yapında kurtulalım bu serzenişten.

    İyidere çehresi değişti maşallah, sadece yatırım mı ,hangi doğu ilçesi veya beldesinde bu denli yatırım aldı.

    Derepazarı merkez oldu, Derepazarı yemek pidesinin başkenti oldu .Sahil tesisleri nerde var.

  Demek ki yatırım konusunda şehri batı ilçeleri köyleri beldeleri doğu dan çok çok iyi ,Sayın okurlarım,  salarha Dörtyol havzası merkezin batı bölgelerinden siyah ile beyaz kadar geride, iktidarı ve iktidar Mensuplarının üzerinde kendini gören ve buna da çanak tutan iktidar yetkililerinin SALVADER derneğinden kaynaklı tepkiler var.Bu tepkilerden dolayı şehri ikiye bölmeyelim. Zaten Rize'de Ak Partinin Rakibi SALVADER dır.

  Hangi partiden olursa olsun şehrin batı kesiminden sebat eden, siyasetten kıvırmayan siyasetçi çıkmıyor ,çıkanlarda bir elin beş parmağını geçmiyor. Üste çıkan siyasetçilerin de partisine ne denli sadık olduklarını tek tek ifade ettim.

     Bu bölgeden siyasetçi Sadece Ak partiden değil CHP, MHP, Kısmı Yeniden Refah ,Saadet ve diğerler partiler dede çıkmıyor, siyasete girmiyor bu bölge insanları.

   Girenlerde kısa bir zaman sonra kendilerini hint kumaşı görüp parti değiştiriyor ya da parti için hizip çıkarıyor. Hizip çıkarmalar muhalefetteki partilerde daha çok oluyor.

    Beyler bu il lider çıkaran bir il dir, bizler lider çıkaracak siyasetçileri yetiştirmeliyiz, bölgecilik işlerini bırakıp, siyasetten soğumayalım Soğutmayalım, ülkemize 50 yıldır hizmet eden lider çıkaran ilimiz, korkarım uzun yıllar kış uykusuna dalacak benden söylemesi. SEVGILERIMLE. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum